Milliyetemlak.com verilerine göre 3. Havaalanı ile birlikte civar semtlerdeki gayrimenkul piyasasındaki hareketlenmeler görülüyor. Hem yatırımcılara hem de ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir potansiyelin altını çiziyor.

İstanbul’un Karadeniz’e komşu Arnavutköy ilçesindeki devasa bir alanda 2013 yılında yapımına başlanan 3. havaalanı projesi ile tüm gözler civar semtlerdeki emlak piyasasına çevriliyor. Yıllık yaklaşık 150 milyon yolcu kapasiteli havaalanının ilk etabının 29 Ekim 2018 tarihinde tamamlanması planlanıyor. Halihazırda 30 bin civarında çalışanı bulunan proje bittiğinde bu sayının 10 kat daha fazla olacağı öngörülüyor. Bu da ilçenin şu anki nüfusunun iki katına çıkacağı anlamını taşıyor. Böylesine geniş kapsamlı bir yatırım beraberinde yepyeni bir yaşam alanını da getiriyor.

Projenin Konumu ve Çevresindeki İmar Durumu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahında yer alacak olan İstanbul Yeni Havalimanı Tayakadın ve Yeniköy mahalleleri sınırları içinde kalıyor. Bu mahalleler aynı zamanda orman köyü olma özelliklerinden dolayı yapılaşma izinleri bulunmuyor. Projenin tamamlanmasıyla havaalanı yer hizmetleri çalışanları, kabin ekipleri, teknik personeller ve ana bina içerisinde yer alacak olan güvenlik birimleri, restoran ve mağaza çalışanları için çevrede yeterli sayıda konut sağlanması amacıyla imar izni planlanıyor. Bu sayede tarla statüsünde bulunan birçok arsanın değeri şimdiden artışa geçiyor. Henüz imara kapalı olan arsalar özellikle büyük inşaat firmalarının ilgi odağı haline geliyor.

Arnavutköy İlçesi Emlak Fiyatları

Milliyetemlak.com’da bölgede var olan satılık konutlar metrekaresi 2.500 TL’den başlayarak fiyatlanırken satılık arsalar metrekaresi 350 ile 800 TL arası alıcı buluyor. Kiralık konutlarda ise birkaç yıl içinde kısıtlı olarak nitelendirilebilecek bir arz göze çarpıyor ve bu da fiyatların artışı anlamına geliyor. Daha çok ilçe merkezinde; İslambey, Nenehatun, Anadolu, Bolluca ve Mustafa Kemal Paşa mahallelerinde yer alan 1+1, 2+1 ve 3+1 daireler büyüklüklerine ve konumlarına göre aylık 500 ila 800 TL arası kiralanıyor. Bahçeli, havuzlu ve eşyalı kiralık müstakil villa fiyatları ise 5.000 ile 10.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Projede Son Durum ve Devam Eden Fırsatlar

İstanbul’un yeni havalimanı projesinin henüz yarısının tamamlanmış olması bölgede emlak sektörünün gelişimi açısından devam eden bir potansiyelin altını çiziyor. Yıllık yolcu kapasitesi baz alındığında dünyanın en büyük havalimanı ünvanına sahip olması ile tüm ilgi buraya çevriliyor. Proje inşaatı bittiğinde sadece çevre semtlerde planlanan yerleşim alanlarıyla değil İstanbul içi ulaşım ağları ile de cazibe merkezi haline geliyor.