Project Description

BİO İSTANBUL

0Milyar Dolar
Yatırım
0
Proje Alanı
0Milyon
Kişiye Hizmet

BİO İSTANBUL

İstanbul’da yapılacak küresel sağlık merkezi tamamlandığında Türkiye’ye tıp alanında Nobel ödülü kazandıracak proje dudak uçuklatıyor. Avrupa yakasında Başakşehir ilçesindeki Resneli Çiftliği’nde inşa edilecek Bio İstanbul, üçüncü basamak sağlık hizmeti veren ve bölgenin lideri olacak çocuk hastanesi ile Türkiye’nin ve bölgenin ilk biomedikal bilim parkına sahip olacak. 25 bin m2’lik bir alanda teknoloji ve araştırma vadisi olarak kurulacak Bio İstanbul, tıp çevresine yeni keşiflerin kazandırılması için lider bilim adamları ile sistem biyolojisinden, sentetik kimyaya kadar her alanda beraber çalışma imkanı sunacak. Bölgenin biyomedikal, tıp ve ilaç sanayilerinde araştırma ve geliştirme (ar-ge) üssü olacak tarihi proje 500 milyondan fazla kişiye hizmet verecek. Bio İstanbul’un en önemli özelliği kuşkusuz ilaç, tıbbi teknoloji, akademi, iletişim teknolojileri ve sağlık sektörlerinde bölgenin ve Türkiye’nin ilk ve tek ar-ge yatırımı olması. Dünyanın en büyük sağlık şirketlerini çekecek olan Bio İstanbul, örneklerinden çok daha ileri seviyede olacak.

2 MİLYAR DOLAR
Çok özel bir mimari ile yapılacak Bio İstanbul’un ilk etap imar planları tamamlandı. Özel ulaşım altyapısına sahip olacak şehrin içinde kanallar yapılacak ve trafikten arındırılmış olacak. Proje için Türkiye’nin en önemli şirketleri sponsor olmak isterken, dünyaca ünlü bilişim şirketi IBM teknolojik altyapısını oluşturacak. Projenin finansal operasyonlarını New York merkezli yatırım şirketi Lyrical Partners yaparken, Bio Istanbul, BCDco, TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı arasında 2 mily a r dolarlık bir ortak girişimle kurulacak. Bio İstanbul’da dünyanın en önemli çocuk araştırma hastanesi ve entegre araştırma geliştirme birimleriyle beraber ticaret ve konut alanları da yer alacak. 15 bin yeni konut sahibi ve 40 bin çalışanı ile de bölgenin en hızlı gelişen yaşam alanlarından biri olacak Geniş yeşil alanları, kültürel aktiviteleri ve ekolojik yaşam standartları ile şehir hayatına değer katacak. Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımcı getirecek projede; ayrıca ilaç, tıbbi teknoloji, akademi, araştırma geliştirme, iletişim teknolojileri ve sağlık sektörlerinde hizmet veren firmalar da yer alacak. Bio İstanbul projesinin en önemli ayaklarından birini kurulacak dev çocuk hastanesi oluşturuyor. Dünyada uzmanlaşmış çocuk hastanesi olmayan en kalabalık şehir olan İstanbul’da bir ilk olacak hastane, teknolojik altyapısı ve fiziki donatıları ile dünyanın en önemli çocuk hastanelerinden biri olac a k . Sadece çocuk hastanesi olarak ele alındığında bile büyük önem arz eden proje, çocuk hastalıkları, çocuk gelişimi, ilaç araştırmaları ve bu alandaki medikal araştırmalar için dünyanın en önemli bilim adamlarını Türkiye’ye çekecek. Proje ortaklarından BCDco, sağlık hizmetleri, tıbbi araştırmalar ve kamu özel kalkınma modellerinde, ABD, Avrupa ve Ortadoğu’da 1.4 milyar dolarlık proje geliştirdi. Orta Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik bölgeleri medikal araştırmalarında öne çıkarken bu proje rakiplerinden bir adım öne geçiyor. Bio İstanbul’un bugüne kadar geliştirilmiş en akıllı şehirlerden biri olması için gerekli fon güvencesi ve uluslararası lider teknoloji şirketlerinin projeye katılımı gerçekleşti.

“OLAĞANÜSTÜ BİR PROJE”
Üstün kalitede bir planlamanın, şık bir mimari, mükemmel bir konfor ve sürdürülebilir alt yapı yönetiminin hayata geçeceği Bio İstanbul’da Türkiye’de biyomedikal alanında yatırım yapma şansı yakalayamamış ve özellikle Avrupa’da ar-ge üssü kurmuş yerli şirketlere de fırsat yaratılacak. Proje, Türkiye’nin yıllık 2.5 milyar doları geçen ilaç ithalatı da göz önüne alındığında, uzun vadede cari açığa da büyük darbe vuracak. BCDco Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raphael Levey, Bio Istanbul’un olağanüstü bir proje olduğunu belirtti. Levey, pek çok kurumsal yatırımcının arzda yer almasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.