Project Description

BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ

0Milyar Dolar
Yatırım
0Km
Proje Alanı
0Yolcu/Gün
Yolcu Kapasitesi

BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ

Son yılların en büyük projesi olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi için hazırlıklar başlıyor. Yap işlet devret modeliyle yapılacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesi bu yılsonuna kadar yapılacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi güzergahı

3 katlı tüp geçit tamamlandığında İncirli-Söğütlüçeşme arası sadece 40 dakika olacak. Bu hatta günde 6.5 milyon yolcu taşınacak.  İncirli’den girecek Söğütlüçeşme’den çıkacak. İncirli’den yer altına girecek raylı sistem, Mecidiyeköy’den, Zincirlikuyu’dan denizin altından geçecek, Söğütlüçeşme’den girip Kadıköy-Kartal’a, Marmaray’a bağlanmış olacak. Avrupa yakasında Hasdal’dan yer altına girecek tünel, aynı şekilde bu tünelle birleşecek, Anadolu yakasına geçtikten sonra da Çamlık’tan çıkarak TEM’e bağlanacak. Bu, karayolu taşımacılığında otomobiller için önemli bir avantaj olacak, raylı sistem anlamında çok daha önemli bir avantaj. Marmaray, Halkalı’dan Gebze’ye kadar bütün raylı sistemlerle entegre olarak gidiyor.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde neler var?

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek söz konusu tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.

Tünel nerelerden geçiyor?

İstanbul 3 katlı tüp geçidinde projenin bir ayağı İncirli’den başlıyor ve sırasıyla şu ilçe ve semtlerden geçiyor: İncirli, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Küçükyalı, Altunizade, Ünalan, Söğütlüçeşme. İkinci ayağını ise Hasdal-Çamlık arası oluşturuyor.

İki yaka arası 40 dakika

TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.

  • Proje, Asya ile Avrupa  arasında doğrudan ulaşım kolaylığı ve hızlı bir geçiş güzergâhı yaratacak.
  • Azalan seyahat süresi ve artan güvenilirlik gibi önemli ekonomik ve fiziki faydalar sağlayacak olan proje, yakıt tüketimi, seragazı ve diğer emisyonlarda ve gürültü kirliliğinde azalmalara katkıda bulunacak.
  • Bir yılda atmosfere salınan CO2 emisyonundaki azalma 2023 yılında 350.000ton/yıl 2042 yılında 1.150.000ton/yıl olacak.
  • İstanbul, doğal güzelliğini ve siluetini hiç etkilemeyen, ekolojik dengeleri gözeten, deniz yaşamına zarar vermeyen, çevre dostu bir ulaşım altyapısına kavuşacak.
  • Proje, Avrupa Yakasında Yeni Havalimanı ile Asya Yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki en hızlı güzergâh olacak.
  • Tünelin iki havalimanı arasında sağlayacağı entegrasyonun, İstanbul’un uluslararası hava ulaşımındaki konumuna önemli katkıda bulunması bekleniyor.