Project Description

KANAL İSTANBUL

0Milyar Dolar
Yatırım
0KM
Kanal Uzunluğu
0 Milyon M²
Proje Alanı

ÇILGIN PROJE : KANAL İSTANBUL

Bütün büyük adımlar hayal ile başlar. İşte Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi “Kanal İstanbul”.

Dünyada içinden nehir geçen nice şehirler vardır. İçinden deniz geçen yegane şehir İstanbul’dur. Kanal İstanbul projesinde, İstanbul artık içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşüyor. İstanbul’un Avrupa yakasında, İstanbul’un batısında, Karadeniz ile Marmara denizinin arasına yaklaşık 45-50 km uzunluğunda bir kanal yapılacak. Yüzyılın en büyük projelerinden biri olacak.

SU DERİNLİĞİ 25 METRE OLACAK

Kanalın su derinliği yaklaşık 25 metre olacak. Su yüzeyinde genişlik yaklaşık 145-150 metre civarında olacak. Kanaldan bugün dünyadaki en büyük gemiler geçebiliyor. Ama bizim kanallardan 300’lük gemiler geçebilecek. Kanal üzerine inşa edeceğimiz köprülerle kara ve demir yolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak. Üçüncü köprü de bu kanalın üzerinden geçecek. Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, bunun yanında da sönmüş maden ocakları var, bu maden ocakların bir kısmını göller olarak kullanırken, bir kısmının da kapatılma noktasında değerlendirelecek. Bu proje İstanbul’u Türkiye’yi başta ülkemiz olmak üzere dünyayı yakından ilgilendirmektedir.

AYNI ZAMANDA ENERJİ PROJESİ

Bu proje çok boyutlu bir projedir. Aynı zamanda enerji, ulaştırma, barındırlık, eğitim, istihdam projesidir. Bu proje bir şehircilik projesi, aile projesi, konut projesidir. En önemlisi de bu proje bir çevre projesidir. İstanbul’u ve çevresini, tabiatı, denizi, su kaynaklarını, yeşili, hayvan ve bitki yaşamını koruma projesidir.

7,5 Milyon Nüfuslu Yeni Bir Şehir

Kanalın her iki tarafına 2 Milyon nüfuslu iki şehrin yapılmasının planlanmaktadır. İki bölümde ele alınan projede kanal ve etrafında oluşturulacak şehrin ayrı ayrı konumlandırılmasının, kongre, festival, fuar, otel, spor tesislerinin de Kanal İstanbul ile birlikte faaliyete geçirilmesi bekleniyor. Kanal üstünde altı köprünün inşa edilmesi, kanal çevresine projelendirilecek binaların ise en fazla altı – on kat arasında olmak üzere inşa edilmesinin öngörüldüğünü ifade ediyor.

Kanalın her iki tarafında 100’er metre alan park ve rekreasyon alanlarına ayrılmıştır. Bu alanlara ulaşım için ise; her yakada 50 metre genişliğinde 4’er şeritten 8 şeritli sahil caddeleri yapılacak ve bu yolların altına 150.000 kapasiteli otoparklar yapılacaktır.

Kanalı çevreleyen topografyada haliçlerin oluşturduğu güzel manzaralar ve marinalar bozulmadan korunarak sergilenecektir.

Küçükçekmece gölü kıyısında, Karadeniz girişinde ve kanal güzergahında belirlenen yerlerde sergi, konferans, gösteri merkezi ve müze gibi kültürel çok amaçlı hizmet veren yapılar olacaktır.

Kanaldaki haliçlerin birinde serbest bölge olacaktır. Türkiye, Almanya, Amerika, Japonya, Çin, Hindistan, Fransa, Tayland, İtalya, Brezilya, İran, İspanya ve diğer ülkelerin karakteristik yapılarından örnekler inşa edilerek alt katları restoran üst katları ise home ofis olacak ve işletmeri ise

Geleneksel ve Modern Mimarın Uyumu

100’er metre aralıklar ile toplam 460 adet estetik bina yapılacaktır. Bu yapıların her iki yanına 8’er şeritli 50 metrelik yollar yapılacak ve bu yolların altına 150.000 araçlık otopark inşa edilecektir.

Bu tepe noktadan kanal doğru olan eğimli yamaçta 14 kattan 2 kata kadar azalan apartmanlar teras evler ve villalar yer almaktadır. Kanal boyunca tarihi eserlerden esinlenen konak, yalı gibi muhteşem eserler yapılacaktır.