Project Description

KUZEY MARMARA OTOYOLU

0Milyar Dolar
Yatırım
0KM
Proje Uzunluğu
0Adet
Köprü

KUZEY MARMARA OTOYOLU

Kuzey Marmara Projesi kapsamında Avrupa kesiminde 12 adet, Asya kesiminde ise 28 adet olmak üzere 40 adet kavşak ve bağlantı yolu inşa edilecektir. Proje kapsamında yapılacak toprak hareketleri Avrupa kesiminde yaklaşık 56 milyon m3 kazıve 27 milyon m3dolgu, Asya kesiminde ise 68 milyon m3kazı ve68 milyon m3dolgu olmak üzere toplamda 220 milyon m3 olarak hesaplanmaktadır.

Tünel yapımlarında Projenin Avrupa kesiminde Çatalca İnceğizkısmı yaklaşık olarak KM20 ‘de başlayarak 1.629,5metreve 530 metre uzunluğunda ikiadet tünel ve Sultangazi ilçesi Cebeci mahallesinde 3.660metre uzunluğunda toplam biradet tünel imalatı bulunmaktadır. Projenin Asya kesiminde ise Kocaeli il sınırlamızda dörtadet ve Sakarya ilçemizde biradet olmak üzere toplam uzunluğu 9341 metre olan beş adet tünel imalatı bulunmaktadır.

Kuzey Marmara Otoyol Projesi’ndeki diğer mühendislik yapıları, viyadük, üst geçitler ve alt geçitler, menfezlerdir.Buna göre; Proje’nin Avrupa kesimlerinde toplamda 9viyadük, 43köprü, 36üstgeçit, 19altgeçit ve 69adet menfez; Asya kesimlerinde ise toplam 11viyadük, 77köprü, 65üstgeçit, 60altgeçit ve 378adet menfez yapılımıyapımı planlanmaktadır.

• Kuzey Marmara Bölgesinde Doğu-Batı istikametindeki ana ulaşım arterleri civarında gelişerek büyüyen, kentleşme ve sanayileşmenin oluşturduğu bölgesel trafik ile bölgeden geçen şehirlerarası ve uluslararası trafik birbirinden ayrıştırılarak ulaşımdaki hizmet kalitesi artırılmış olacaktır.

• Marmara Bölgesinin gelişmekte olan sanayileşmesine ilave katkı sağlayacak olan otoyol, İstanbul 3. Havaalanı bağlantıları, Osmangazi Köprüsü Körfez bağlantısı ve Karasu kavşakları ile bu bölgede yeni yatırımların önünü açacaktır.

• Kuzey Marmara Otoyolu projesi Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesini, Ege ve İç Anadolu Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlamış olacaktır. Halen İstanbul’dan 2,5-3 saat olan Bursa ulaşımı 1 saate, İstanbul’dan 8-10 saat olan İzmir ulaşımı 3,5-4 saate ve Eskişehir ulaşımı 2-2,5 saate inecektir.

• Tekirdağ Sakarya arasında mevcut Yavuz Sultan Selim köprüsü ve 3. Köprü bağlantı yolları ile birleşen otoyol güzergahımız, mevcut ulaşım ağları ve özellikle İstanbul boğazı geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü azaltacaktır.

• Artan yakıt tüketimi, araç bakımı ve onarım giderleri gibi ekonomik kayıplar, trafik yoğunluğunun neden olduğu gürültü ve çevre kirliliği en aza inecektir.