YABANCI YATIRIMCI İÇİN TAPU SÜRECİ

 1. Kimlik aslı veya vekalet aslı (Kimlik aslı için: Yabancının, Yeminli tercümandan pasaport’ unun tercümesi yapılıp, noterden onaylatılması. Vekalet ile işlem yapılacaksa, noterden tercüme edilmiş pasaport ile vekalet alınması)
 2. Yabancının vergi kimlik numarası
 3. Yabancı tapu işlemlerini bizzat kendisi yapacak ise ve kendisi Türkçe bilmiyor ise, Kişinin anadilinde konuşabilen yeminli tercümanın tapu işlemlerinde bulunması
 4. Adres ve telefon bilgileri
 5. 3 Adet Resim

Tapu Alımı için müracat yapıldıktan sonra, tapusu yapılan mülkün olduğu arazide, daha önce yabancıya satış yapıldı ise 1 gün içerisinde, eğer daha önce yabancıya satış yapılmadıysa, 2 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Türkiye’ ye gelen her yabancı vatandaş, tapusu olsun ya da olmasın minimum 6 aylık oturma izni alabilmektedir.
Yabancı vatandaşlar, Türkiye’ den Gayrimenkul Satın aldıkları takdirde, oturma izni alabilme
şansları daha da artmaktadır. Aynı zamanda 250.000$ ve üstü yatırımda Türkiye Cumhuriyetinden vatandaşlıkda alınabilmektedir.

Geçen yıl düzenlenen yasaya göre şu 3 ülke vatandaşları Türkiye’ den gayrimenkul alamaz ve mülk edinemez;
-Kuzey Kore
-İsrail
-Suriye
Bunun dışındaki ülke vatandaşları eğer haklarında uluslararası araması yoksa (İnterpol-kırmızı bülten) Türkiyeden gayrimenkul alabilir mülk edinebilirler.

YABANCI YATIRIMCI İÇİN OTURMA İZNİ

 • Oturma izni başvurusu bizzat yapılmalıdır.
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaportun aslı
 • Pasaportun fotokopisi (Resimli sayfa, son girişi gösteren sayfa, geçerlilik sürelerini gösteren sayfa)
 • Varsa Tapu Fotokopisi
 • Her ay için 300 usd lik hesap hareketi ya da döviz alım-satım belgesi

İkamet izinlerinin fiyatları, Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından tespit edilir.
Maliyetler süreye bağlı olarak değişmektedir, ücretler Dolar ve Euro cinsindendir ve günlük döviz kurları esas alınarak tespit edilir.Bu maliyetler, 1 yıl için 60 Euro / 90 Dolar’dır.

Oturma izni alabilmek için gerekli süre ortama bir aydır. Türkiye Cumhuriyeti, ilk defa oturma izni almak isteyen bir yabancı ülke vatandaşına 6 aylık oturma izni vermektedir.

Bu konuda isterseniz uzman bir şirket ya da rehberden yardım alabilirsiniz. Çünkü bu süreç uzun ve detaylıdır, sabır göstermeli ve de bilirkişilerden destek alınmalıdır.

Garantialsat Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’den minimum 200.000 dolar değerinde gayrimenkul almanız durumunda, şirket yetkililerimiz bu uzun başvuru prosedürünün sizin için en kolay ve en hızlı şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.

Aile reisi tapu aldığı zaman diğer aile bireyleri oturumdan yararlanabiliyor mu ?
Aile reisi, Türkiye’de gayrimenkul aldığı zaman, eş ve çocuklarını resmi makamlara refakatçi
olarak bildirerek Türkiye’ye getirebilmektedir. Bu anlamda herhangi bir prosedür sıkıntısı
mevcut değildir. (Bakınız: İkamet başvuru formu)

YABANCI YATIRIMCI İÇİN VATANDAŞLIK HAKKI

Ev alana vatandaşlık Türkiye’de en az 250 bin dolarlık taşınmaz satın alacak yabancılar içindir. Yabancının kendisi ve ailesi Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacak hem de altı ay içinde. Diğer bir deyişle Türkiye’de konut satın alarak hem karlı bir yatırım hem de Türk vatandaşı olacaksınız.

Ayrıca, Türkiye’de 650 bin TL ve üzerinde konut alırsanız ilk başvuruda kendinize ve ailenize 3 yıllık oturma izni alabilirsiniz, aldığınız ev üzerinden Türkiye’de kesintisiz 5 yıl ikamet etmeniz durumunda ise Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız vardır.

Garantialsat Gayrimenkul olarak, müşterilerimize vatandaşlık işlemleri konusunda profesyonel hizmet vererek süreci tamamlamaktayız.

 • 250.000 Dolar değerinde gayrimenkul tapu kaydı
 • Tapu üzerinde 3 yıl satılamaz şerhi
 • SPK Lisanslı Gayrimenkul değerleme raporu
 • Pasaportun ve ikamet tezkeresinin aslı
 • İki adet fotoğraf
 • Yabancı uyruklu şahsa ait Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alacağı Sabıka kaydı
 • Çalışma izni varsa fotokopisi, öğrenim görüyorsa Öğrenim Belgesi
 • Varsa, T.C. Vatandaşı akrabalarının nüfus cüzdanlarının fotokopisi ve adresleri
 • Nüfus ve vatandaşlık Müdürlüğüne müracaat edildikten 1 ay sonra ‘Muhsine Hatun Mah. Çifte Gelinler Cad. No:29 Kumkapı/Fatih’ adresinde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü Vatandaşlık Büro Amirliği’ne müracaat edilmesi gerekmektedir.
 • T.C. Vatandaşı ile evlilerden istenen evraklar: Başvuracak kişinin Türk vatandaşı olan eşi ile birlikte, eşine ait 2 adet fotoğraf ve Nüfus Müdürlüğü’nden alacağı adrese dayalı Nüfus Kayıt Örneği ile Muhsine Hatun Mah. Çifte Gelinler Cad. No:29 Kumkapı/Fatih adresinde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü Vatandaşlık Büro Amirliğine müracaat etmesi gerekmektedir.

TÜRKİYEDE GAYRİMENKUL VERGİLENDİRMESİ

2013 yılı için evinizi aldıktan sonra 5 yıl içerisinde sattığınızda, eğer alış bedeliniz ve satış bedeliniz arasındaki değer kazancınız 8.800 TL’nin üzerinde ise bu kazanç üzerinden %15 gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Yani Tapuda gösterilen karın %15’i Gelir Vergisi olarak ödenir. Eğer yıl içerisinde birden fazla ev alıp satarsanız, bu kez ticari kazanç kriterlerine göre vergilendirilirsiniz.

Yatırım amaçlı ev alanları ilgilendiren bir diğer konu da kira gelirleri üzerinden alınan vergilerdir. 2011 yılında vergiden muaf olan 2.800 TL yıllık kira geliri, 2012’de 3 bin TL’ye çıkmıştır. Bu tutarın üzerinde kira geliri olan kişiler, kira gelir vergisine tabi olmaktadırlar.

Örnek: Ayda 1.000 TL kira geliri olan bir kişi, yılda toplam 12.000 TL kira almaktadır. Bu alınan 12.000 TL’lik kira bedelinin %11’ini yani 1.320 TL.-‘sini gelir vergisi olarak ödemek zorundadır.